djecja psihodrama

Dječja psihodrama – radionice za kreativno-terapijski razvoj djeteta (8-10 god.)

Dječja psihodrama omogućava slobodno i nesputano simboličko izražavanje i oslobađanje kreativnosti s ciljem učenja djece razumijevanju sebe i drugih ljudi, svojih i tuđih osobina i ponašanja, te razvija vještine potrebne u svakodnevnim životnim situacijama. Metode dječje psihodrame omogućavaju djetetu učenje kroz igranje uloga; učenje i osvještavanje gradi se kroz zabavu i igru.

Stimulirajuće okruženje i psihodramske igre (odigravanje zajednički smišljenih scenarija, kostimiranje, crtanje, diskutiranje) utječu na dječju kreativnost, razvoj osobnosti i promjena u ponašanju, jačaju kreativne potencijale i samopouzdanje kroz iskustvo vlastitog uspjeha; djeca postaju otvorenija i spontanija.

Što je dječja psihodrama?

Dječja psihodrama je grupna psihoterapijska metoda u kojoj se 4-8 djece približno istog uzrasta zajedno igra s dvije odrasle osobe koji su educirani voditelji dječje psihodrame. Susreti se najčešće organiziraju jednom tjedno u trajanju od 50 – 70 minuta s ciljem rješavanja problema u ponašanju djece.

Sudionici osmišljavaju priče koje potom zajedno igraju. Tijekom stvaranja priče svi sudionici postaju dio stvaralačkog procesa. Spontana igra oslobađa dječju kreativnost, dovodi do intenzivnih osjećaja zadovoljstva te pozitivno utiče na razvoj ličnosti. Dobrovoljno učestvovanje jača motivacijsku osnovu, opuštena atmosfera aktivira i pospješuje kreativne moći samoostvarenja i sposobnost samoozdravljenja.

Sudionici radionice su ravnopravni suradnici. Priče se uvijek odigravaju u „kao da svijetu“, u svijetu fantazije, gdje ne postoje loša rješenja i slaba postignuća. Djeca proživljavaju događaje koja su im nedostupna u svakodnevnom životu. Ako se dijete u svijetu čarolija uspjeva osnažiti preko ispoljenja unutrašnjih sadržaja onda stječe mogućnost mjenjanja i svojeg svakodnevnog ponašanja.

Ukratko: zašto je dječja psihodrama dobra za djecu?

  • jer djeca uživaju u igri,
  • jer simbolično izražavanje tijekom igre djeci daje slobodu da bez prinude, za njih razumljiv način, formuliraju osobne teškoće, odnosno da tijekom igre „isprobaju“ nova rješenja,
  • jer spontana angažiranost, preko direktnog sudjelovanja u igri ili iz uloge promatrača, djeci pruža posebno zadovoljstvo, radost– katarzu,
  • jer dječja grupa i zajednički doživljaji tijekom igre često nadoknađuju ili dopunjavaju lošu ili pogrešnu socijalizaciju.

Za koga su ove radionice?

Ovaj ciklus radionica dječje psihodrame specifično je namijenjen djeci između 8 i 10 godina koja imaju potrebu za opuštenim druženjem gdje mogu doživjeti osobnu jedinstvenost, kreativnost i ljudsku veličinu, a pri tome mogu naučiti kako surađivati i prilagođavati se.

Kako izgledaju radionice?

Svaki susret počinje s prijemom djece nakon čega slijedi uvodna faza kada se djeca preko smišljenih aktivnosti prilagođavaju radu u grupi, pri čemu se previše zagrijana djeca dovode na „radnu razinu“, a suviše povučena djeca se motiviraju za rad i suradnju.

Igra, dječji crtež, igranje uloga i razgovor s voditeljima neki su od načina kako se animiraju sadržaji koji su svjesno neprihvatljivi i verbalno nepojmivi za dijete, ali se mogu igrom prikazati i oblačenjem kostima odigrati. Detalji crteža, fragmenti razgovora mogu poslužiti kao putokaz za kreiranje sadržaja priča, scena koje se odigravaju tijekom psihodramskog susreta. Djeca sama biraju i prihvaćaju uloge, oni i voditeljima dodjeljuju uloge.

Aktivnim pristupom svih sudionika započinje igra koja obogaćena improvizacijama, kostimiranjem, predstavlja jedinstvenu, neponovljivu formu.

Kako uključiti dijete u dječju psihodramu?

Svi zainteresirani roditelji bit će uključeni u kratak inicijalni razgovor sa svrhom pružanja detaljnijih informacija o radionicama te upoznavanja roditelja i djeteta s voditeljima.

Broj mjesta na radionicama je ograničen.

Radionice će se održavati tijekom 10 tjedana, jedanput tjedno – nedeljom od 18 do 19 sati na adresi XI. Vrbik 9 u trajanju od 60 minuta.

Kontakti voditelja:

Nikolina Kolić Antolović

091/5279867

nikolina.koliczg@gmail.com

Vedran Korušić

091/5158540

vedran.korusic@gmail.com

više na www.psihoterapija-psihodrama.com